مهمترین وظایف روغن موتور خودرو

مهمترین وظایف روغن موتور خودرو

موتور، قلب تپنده خودرو محسوب می شود و با توجه به اهمیت این موضوع، باید گفت روغن موتور نیز از حیاتی ترین نیازهای هر خودرو است. روغن موتور به بهبود کیفیت و عملکرد موتور خودرو کمک کرده و باعث افزایش طول عمر موتور و سایر قطعات مرتبط با آن می شود.

در این مظلب شما را با مفهوم روانکاری و 7 مورد از وظایف روغن موتور آشنا می کنیم تا از اهمیت این مایع حیاتی آگاه شوید، پس با ما در مجله شهر روغن همراه باشید!

مفهوم روانکاری

تربیلوژی یا Tribology به علم تسهیل حرکت نسبی سطوح در تماس با یکدیگر گفته می شود. پیشینه این علم به زمان پیدایش چرخ و استفاده از گردش آن به دور محور برای ایجاد حرکتی نرم و روان باز میگردد.

به طور کلی، هرجایی که سطوح در مجاورت و در تماس با یکدیگر حرکت نسبی دارند، روانکاری نقش مهمی در انجام حرکت درست و صحیح، مداوم و اقتصادی دارد.

روانکاری غلط ماشین آلات علاوه بر کم کردن راندمان مکانیکی و کاهش بازده زمانی ماشین، باعث فرسایش، فرسودگی و از کار افتادگی رودرس نیز می شود.

shahreroghan

وظایف روغن موتور خودرو

1. روانکاری

روانکاری به معنی تشکیل چندین لایه از روغن با ضخامت مناسب بین قطعات متحرک برای به حداقل رساندن اصطکاک و ساییدگی قطعات در حین کار می باشد.

2. انتقال حرارت

همانطور که می دانید موتور با تولید انفجارهای کاملاً کنترل شده و ایجاد احتراق داخل سیلندر کار کرده و باعث حرکت می شود که با ایجاد گرمای زیادی همراه است.

با این حال اگر گرمای حاصل از اصطکاک به حرارت انفجارها افزوده شود، موتور خودرو دچار مشکل خواهد شد. در این مرحله یکی از وظایف روغن موتور جلوگیری از رسیدن گرما به این چرخه به عنوان یک عایق حرارتی و کمک به سیستم خنک کننده و خارج کردن بخشی از حرارت در اثر کارکرد موتور است.

این انتقال حرارت به کارکرد بهینه قطعات متحرک موتور خودرو در دماهای متفاوت کمک زیادی می کند.

3. ضربه گیری

یکی از وظایف روغن موتور که اهمیت زیادی دارد، کاهش تأثیر ضربه ها حین انجام حرکات مکانیکی بر روی قطعات است. یعنی روغن موتور از تأثیر منفی قطعات بر روی هم جلوگیری می نماید.

4. حفاظت از سطوح

در طول فرایند احتراق، سوخت باید با هوا که دارای اکسیژن است کاملاً مخلوط شود. وجود اکسیژن باعث زنگ زدگی، خودرگی شیمیایی قطعات فلزی می شود. باید بدانید که نمی توان از رسیدن هوا به موتور جلوگیری کرد اما با استفاده از روغن موتور مناسب این امکان وجود دارد تا اثرت اکسیدکنندگی را به حداقل رساند.

وظایف روغن موتور

5. آب بندی

آب بندی قطعات نیز از وظایف روغن موتور محسوب می شود. به عنوان مثال، روغن موتور با ایجاد لایه ای از روغن میان پیستون و سیلندر در موتورهای احتراق داخلی، مانع فرار گازهای متراکم شده می شود.

6. انتقال مواد

روغن موتور به عنوان یک روانکار باید بتواند ذرات ناشی از ساییدگی و مواد ناشی از تجزیه روغن و سوخت را در حالت معلق نگه دارد و با خود حمل کند.

برای مثال،در فرایند احتراق موادی نظیر اسیدها و اکسید سیلیکون تولید می شوند که اگر به سایر اجزای موتور ورود کنند، باعث ایجاد آسیب به آن ها می شوند. در این حالت، یکی از وظایف روغن موتور که شبیه به یک آهن ربا عمل می کند، جذب این مواد و در آوردن آن ها به حالت تعلیق است.

7. انتقال نیرو

بیشترین وظایف روغن موتور در محیط های هیدرولیک صورت می گیرد. اگر بخواهیم در اینباره مثالی بزنیم، می توانیم به وسایل اتوماتیک خودروهای امروزی اشاره کنیم. سیالات استفاده شده در سیستم های متحرک باید از عهده انتقال قدرت با کمترین تلفات برآید.

سخن پایانی

با وجود توضیحاتی که در زمینه وظایف روغن موتور داده ایم، حتماً متوجه اهمیت این مایع حیاتی شده اید. بنابراین نیاز است در انتخاب و خرید روغن موتور نهایت دقت را داشته باشید. فروشگاه شهر روغن با بررسی کامل مشخصات خودروی شما، بهترین و مناسب ترین روغن موتور را در اختیارتان قرار می دهد تا با استفاده از آن به بهبود عملکرد و افزایش طول عمر قطعات خودروی خود کمک کنید.